"אם תרדו על הברכיים תוכלו להבין מה הילד צריך"

מלכי לוין, אדריכלית ומעצבת לא מבינה למה הגנים מותאמים להורים ולא לילדים, עם צעצועים וספרים לא נגישים וקירות מקושקשים שמעוררים הפרעות קשב וריכוז

גן שעיצבה מלכי לוין. צילום: רן ארדה

גן שעיצבה מלכי לוין. צילום: רן ארדה

"לגננות יש כל כך הרבה כח והשפעה על החיים של הילדים שלנו. אני מגיעה לגן לשנות את התפיסה של הגננת", כך מסבירה האדריכלית ומעצבת הפנים מלכי לוין, אם לשני תאומים שהחליטה לפתח שפה לעיצוב לגני ילדים לאחר שחלתה באפילפסיה.

לפני כ-12 שנים, כשלוין בת ה- 28 הגיעה לגן הילדים כדי לרשום את בניה, כשהיו בני חצי שנה, היא לא הצליחה להתעלם משטיחי לבד מהוהים, התאורה שפעלה ואורות ניאון מהבהבים, הצבעים העזים על הקירות, העומס על המדפים, מפיצי הריחות החריפים והרעש. לדבריה אז הבינה כחולת אפילפסיה, שיש בגני הילדים אלמנטים שונים שיכולים להצית בעיות נוירולוגיות בקרב ילדים מסוימים שטרם אובחנו בשל גילם המוקדם. אבל גם דברים נוספים הפריעו לה.

"ראיתי הרבה פעמים שגננות מרימות משחקים למעלה, שלא ייהרס, ולילדים אין נגישות למשחקים, ואין להם אפשרות בחירה ויש ילדים שנמצאים בגן יותר שעות מאשר בבית", היא אומרת ומוסיפה שבעקבות זה החלה לפני כעשור לעצב סביבות חינוכיות וגני ילדים. "בהתחלה כולם צחקו עלי. אמרו לי שאף אחד לא ישלם על עיצוב גני ילדים, אבל בתפיסה שלי, הגנים צריכים להיות יפים כמו חדרי ילדים. האישיות של הילדים מתעצבת עד גיל שש ועד אז הוא כל הזמן בגן".

מלכי לוין. צילום: בני גם זו לטובה

מלכי לוין. צילום: בני גם זו לטובה

בינתיים הספיקה לוין לעצב עשרות גני ילדים, ולהבחין בבעיות המרכזיות בעיצובם. "לעיתים קרובות הגננות מעצבות את הגן עבור ההורים, אבל בפועל הגן אינו נגיש ללקוחות האמיתיים – הילדים", היא אומרת, "לעיתים קרובות המשחקים ספונים בתוך הארונות. באחד מהגנים שבהם ביקרתי ראיתי שהקירות נצבעו בצבע אדום עז, זה דבר שיכול להשפיע לרעה על ילד שיש לו הפרעות קשב וריכוז ועדיין לא אובחן, אותו הדבר גם בגנים מסוימים שבהם יש רצפה מהבהבת עם אורות מרצדים. זה אולי נראה יפה, אבל לא מתאים להיות בגן ילדים".

הבעיה לפי לוין אינה נעוצה רק בעיצוב. "פעמים רבות האקוסטיקה בגנים לא טובה, והגננת שנאלצת להתגבר על רעש של שלושים ילדים יוצאת בסוף עייפה ורצוצה", אומרת לוין שמתארת גננות המשתמשות במפיצי ריחות חזקים, ובמקביל מפעילות חימום – מבלי לאוורר את הגן: הדברים האלה ברי השפעה שלילית על הילדים, כיוון שזה מייצר כאבי ראש וזרז להדבקות במחלות".

גן שעיצבה מלכי לוין. צילום: רן ארדה.

גן שעיצבה מלכי לוין. צילום: רן ארדה.

"לפני שאני מקבלת התקף אפילפסיה, יש לי יכולת להרגיש את זה. אבל מה קורה עם ילדים קטנים שהם עדיין לא מספיק ורבליים, ולא יכולים להתריע?", שאולת לוין ומסבירה: "בגנים יש המון גירויים. להכניס ילד עם הפרעות נוירולוגיות שההורים שלו אפילו לא יודעים שיש לו אותם עדיין לגן עמוס עם משטחים מבריקים, ריחות, רעש והרבה ילדים מתרוצצים זה כמו להכניס שור לזירה עם סדין אדום מול העיניים. זה מטריף. וזה עוזר גם לגננות. לאחר שיפוץ בגנים, הגננות מספרות לי שהעבודה שלהם הופכת להיות קלה יותר, למרות שמדובר באותם 30 הילדים שהיו קודם לכן בגן. השינוי מרגיע את הילדים והם יכולים להיות עצמאיים יותר. הגננת  יכולה להפסיק להיות שוטר ולהתחיל לחנך".

לוין מספרת שלעיתים לגננות קשה לקבל את השינויים שהיא מכתיבה, "ואז אני מבקשת מהם לרדת על הברכיים ולהסתכל על הגן. מנקודת המבט הזו צריך לבחון האם הוא משרת את צרכי הילדים. אני אומרת להם: "'רק אם תרדו על הברכיים תוכלו להבין מה הילד צריך'".

גן שעיצבה מלכי לוין. צילום: רן ארדה

גן שעיצבה מלכי לוין. צילום: רן ארדה

אז מהי הדרך הנכונה לעצב גני ילדים? לוין מייעצת: "ראשית, שהדברים יהיו בגובה העיניים של הילד. הילד צריך לבחור בעצמו במה הוא רוצה לשחק. קיימים משחקים וריהוט מחומרים עמידים שלא נהרסים בקלות. בגנים של תינוקות חשוב לשים לב למגוון של משטחים ומרקמים. כמו כן, יש להשתמש בצבעים רכים. יש אפשרות לצפות את הקיר בחומרים כגון מגנטים, או משטחי צביעה שבסוף היום אפשר לשטוף אותם. מעין קירות אינטראקטיביים מעניינים שישמשו משטחי פעולה. ניתן לשלב פה אספקטים חינוכיים לדוגמה, לעשות קיר אחד גדול ואז הילדים משחקים יחד, או כמה קירות צרים ואז הילדים לומדים לחכות בתור".

בנוסף היא ממליצה "לבחור תאורה שלא תהיה לבנה מידי או צהובה מידי. ללכת על משהו באמצע", ומסבירה כי "חשוב ללמד את הילד לקחת איזה משחק שהוא רוצה וגם להחזיר. חשוב גם שתהיה בגן פינה שקטה ומרוחקת. ילדים עם הפרעות קשב וריכוז או כאלו שזקוקים ליותר תשומת לב יכולים לשבת שם במשך דקה או שתיים אחד על אחד עם הגננת, ולקבל את הזמן לו הם זקוקים. כמו כן, מומלץ שהפינה תהיה ממוקמת ליד חלון פתוח שתהיה תחלופה של חמצן כיוון שזה משפיע ומרגיע את הילד".

לוין מתייחסת גם לכיסוי החלונות – בעיקר בימות הקיץ וכהגנה מפני השמש, להצללת החצר, שמירה על הניקיון בארגז החול ושמירה על תקינות הגדר.

"שנים התעסקתי בבניית בתי יוקרה, אבל הסיפוק שיש בעבודה עם גני ילדים הוא עצום", מסכמת לוין, "צריך לראות את הפרצוף של הילדים כשהם נכנסים לגן אחרי השיפוץ – בשביל להבין. החיוך שיש להם על הפנים, כשהם נוגעים בצעצועים, מאוד מספק. הילדים מבינים את השינוי וזה עושה להם טוב. גננות אומרות שפתאום לא קשה לעבוד עם 30 ילדים. מה שעשיתי זה שינוי תפיסת החלל, ויחד איתו את ההתנהלות היומיומית".

תגובות

comments

אולי תתעניינו גם ב: