בית הספר הדמוקרטי נאבק על הכרה: "מדובר באפליה של החינוך החילוני"

מועצת העיר תל אביב דחתה את הבקשה להקצות מבנה לבית הספר הדמוקרטי "קהילה". צוות בית הספר וההורים יוצאים למאבק ומאיימים לפנות לבית המשפט. עיריית תל אביב-יפו: "מנסים להגיע להבנות בנוגע לכניסת בית הספר לתוך החינוך הציבורי"

עידו דרור

עידו דרור

בישיבת מועצה סוערת, נדחתה הבקשה להקצאת מבנה לבית הספר הדמוקרטי "קהילה", בדרך בן צבי שבת שבתל אביב, על אף הקמפיין אותו הובילו ההורים, ואליו התגייסה גם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון. "מדובר באפליה של החינוך החילוני בתל אביב ושיתוף פעולה מסוכן עם דחיקת הערכים הדמוקרטים, פלורליסטים שמוביל השר בנט ומשרד החינוך", כתבה גלאון לראש עיריית תל אביב רון חולדאי, בבקשה להקצות מבנה לבית הספר שעומד בסכנת סגירה.

למרות זאת, ישיבת המועצה הסתיימה בדחיית הבקשה ובטונים צורמים, לאחר במספר הורים מבית הספר עמדו מול חולדאי, וצעקו לעברו: "תתבייש", חולדאי צעק בתגובה: "עשר שנים אני אומר לבית הספר בואו תתמזגו, אתם לא הסכמתם לשום דבר", והוסיף כי "דמוקרטיה זה לכבד את החלטות הרוב. אין לי מבנה בשבילכם".

"אנחנו לא מופתעים מחוסר הרצון של חולדאי להיפגש ולהקשיב לנו. ראש העיר יוצא נגד החינוך הדמוקרטי, חינוך המאפשר לילדים ולהורים להיות מעורבים בהחלטות החשובות של מבנה בית הספר כמו מי ינהל אותו ומי יהיה צוות החינוך", טוען עידו דרור, חונך שכבה צעירה בבית הספר "קהילה" וממובילי המאבק. "ראש העיר מאמין במערכת חינוך צייתנית שמנוהלת על ידי קובע מדיניות אחד המכתיב את המשטר החינוכי מלמעלה. לא זאת דרכנו. נשקול את צעדנו מול האפליה שהעירה עושה ביננו לבין עמותות חינוך מהזרם החרדי". דרור הוסיף כי נשקלת פנייה להליך משפטי, לצורך המשך המאבק.

"קהילה" הוא מוסד חינוכי מוכר, המאושר על ידי ועדת הייחודיים של משרד החינוך, כבית ספר ייחודי דמוקרטי אורבני. בית הספר, הקיים כבר 11 שנים ופועל בתוך מבנה שנשכר באופן פרטי. הוא הוקם על ידי צוות חינוך הפועל על פי עקרונות החינוך הדמוקרטי, כפי שהוגדרו במסמך של משרד החינוך, וכיום לומדים בו כ-400 תלמידים מגיל טרום חובה עד תיכון, שהוריהם נאלצים לשלם כ-1,000 שקלים לחודש משום שבית הספר אינו מוכר כמוסד ציבורי. בשנים האחרונות נעשו לא מעט ניסיונות מצד צוות בית הספר, לקבל הכרה מהעירייה ולהצטרף לחינוך הציבורי, אך ללא הצלחה.

באחרונה התברר לאנשי הצוות ולהורים כי המבנה בו שוכן בית הספר מיועד להריסה, מצב שמעמיד את המשך קיומו בסכנה ממשית. בשל כך, נעשתה פנייה נוספת לעירייה על מנת לקבל הכרה ומבנה, תוך שמירה על עקרונותיו הפדגוגים של בית הספר ועל ערכיו הדמוקרטים. ואולם, הפתרון שמציעה העירייה הוא קליטה מהירה של מרבית התלמידים לבית הספר הדמוקרטי ביפו, כאשר אין הבטחה לפיה ייקלט כל הצוות וכן ללא התאמה פדגוגית.

קמפיין בית הספר הדמוקטי

קמפיין בית הספר הדמוקטי

"חולדאי מתנגד לבתי ספר פרטיים כי הוא טוען שהוא מאמין בחינוך שוויוני, אבל רק כזה שעובר דרך משרד החינוך עם אותה גישה פדגוגית. הוא לא מקבל את התפיסה שחינוך שיוויוני, הוא גם בחירת מוסד ודרך חינוך, ותמיכה בעוד גישות פדגוגיות. יש לו את אותו הוויכוח עם בית הספר האנתרופוסופי ועם כל בית ספר שמחנך אחרת", ממשיך דרור, "כל הניסיונות שלנו עם העירייה כדי לקבל הכרה – נכשלו. אנחנו היינו מאד שמחים להפוך לבית ספר של חינוך ציבורי. בגלל שאנחנו מאמינים בדמוקרטיה ופלורליזם, היינו שמחים אם בית הספר שלנו היה יכול לפתוח את שעריו לקהל רחב של תלמידים, שההורים לא יצטרכו לשלם שכר גבוה. אנחנו רוצים להיות נגישים לעוד קהלים אבל אין לנו אפשרות כזאת ללא תמיכה. אם היה שיתוף פעולה עם העירייה, היינו יכולים לעשות מהלך כזה, של קליטת עוד תלמידים. במהלך השנים ניסינו לשאת ולתת עם העירייה כדי לקבל הכרה, אבל זה לא עבד. עכשיו, כשאנחנו צריכים לעבור מקום, התחלנו שוב משא ומתן עם העירייה, כדי להפוך לחינוך ציבורי,  להיות מוכרים ורשמיים אבל עם הפדגוגיה שלנו, אז העירייה מנסים למצוא לנו פיתרון חפוז ולא פיתרון ארוך טווח. ובעוד שלנו הם מציעים להצטרף לדמוקרטי ביפו, הם מקצים מבנים ל-39 עמותות חרדיות, ובעינינו זו אפליה".

"הדבר הכי אבסורדי בסיפור, היא העובדה שכילדים נופלים ממערכת החינוך העירונית, העירייה ממליצה להם ללכת אלינו, דווקא בגלל השיטות שלנו"

"בעירייה אומרים שאנחנו אליטיסטים ולא מוכנים להיות חלק מהחינוך, שאנחנו אלו שמסרבים. אבל אנחנו ממש לא מסרבים", ממשיך דרור, "אין לנו שום דבר נגד קהילות אחרות וגם לא נגד הדמוקרטי של יפו, אנחנו פשוט רוצים לייצר מהלך משותף, וזה מה שאנחנו מלמדים את הילדים אצלנו, לעבוד במנגנונים דמוקרטיים. אנחנו משתפים אותם בהחלטות ובוועדות. אנחנו מוכנים לדון על הכול, אבל צריך לשתף פעולה. וההצעה של משרד החינוך היא למעשה הצעה לחסל אותנו. בינתיים הצלחנו לייצר מעורבות של נציגי הסיעות השונות בתוך מועצת העיר. אנחנו מקווים שהם יגלו יותר מעורבות. ואנחנו גם עושים הליך של משא ומתן עם הדמוקרטי ביפו, כדי לראות מה אפשר לעשות שם. אולי אפשר יהיה לפתח תהליך אבל אנחנו לא רוצים לעשות את הדברים במהירות.

כל המשפחות שלנו זה משפחות שגרות בעיר ומשלמות מיסים, אז אין שום סיבה שהעירייה לא תתמוך גם בחינוך שלהם. אנחנו בינתיים מנסים לפעול מולם לתהליך ארוך טווח אבל אם זה לא יעבוד אנחנו ניאלץ לפנות להליך משפטי. הדבר הכי אבסורדי בסיפור, היא העובדה שכילדים נופלים ממערכת החינוך העירונית, העירייה ממליצה להם ללכת אלינו, דווקא בגלל השיטות שלנו של הליווי הצמוד והחינוך המאפשר, אז כן שולחים ללמוד אלינו, כי מכירים בערכנו, אבל לא מוכנים להכיר ולצרף אותנו באופן שווה לחינוך הציבורי".

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "העירייה מברכת על כניסת בית הספר קהילה לתוך החינוך הממלכתי. מדובר בבית ספר מוכר שאינו רשמי, הפועל במבנה שאינו עירוני. מאחר שהמבנה מיועד להריסה מנסים הצדדים להגיע להבנות בנוגע לכניסת בית הספר לתוך החינוך הציבורי, אשר יהווה חלק ממערכת החינוך העירונית. לבית הספר הוצעו פתרונות אפשריים והנהלת בית הספר החלה לבחון את מיזוגו עם בית הספר הדמוקרטי ביפו שהינו ממלכתי ציבורי. לשם כך החל תהליך בחינה הדדי, פדגוגי-חינוכי ומבני-ארגוני על ידי ההורים וההנהלה. יש לציין כי מאז כניסתו לתפקיד, ראש העירייה, רון חולדאי, עושה ככל הניתן כדי לחזק בעיר חינוך ממלכתי השווה לכולם. העירייה מצידה נותנת עדיפות ומשקיעה משאבים רבים בתגבור בתי הספר הממלכתיים".

תגובות

comments

אולי תתעניינו גם ב: