בית הספר של משרד החינוך: שההורים ישלמו

האישור שהעניקה ועדת החינוך להמשיך ולגבות את תשלומי הרשות מההורים, היא צעד נוסף במסגרת הפרטה זוחלת וסמויה של שירותי החינוך האמורים להינתן על פי חוק ובאופן שוויוני. תפיסת העולם פשוטה: למי שיש יש ולמי שאין – אין

מתוך ה-flicker של Tax Credits

מתוך ה-flicker של Tax Credits

מי מכם בדק ולו פעם אחת את חוזר תשלומי ההורים שאותו אתם מקבלים בתחילת כל שנת לימודים? ומי מכם לא באמת רוצה שילדיו היקרים יזכו לקבל את החינוך הטוב ביותר?  התשובות ברורות, אין הורה שלא רוצה את הטוב ביותר לילדיו, ומעטים הם ההורים שטורחים לבדוק את הקשר בין התשלומים לבית הספר לבין איכות החינוך להם זוכים ילדיהם.

בעבר הרחוק, לפני שתשלומי ההורים צמחו לסכומים המוכרים לנו היום, הם תרמו וסייעו לשפר את איכות החינוך בבית הספר, וחיזקו את הקשר שבין ההורים למוסד החינוכי. אלא שכיום המצב שונה לגמרי. כיו"ר הנהגת הורים באורט מעלות, אני מגלה שאין קשר בין איכות החינוך לבין היקף תשלומי ההורים. הדבר היחיד שמאוד בולט הוא העובדה שמשנה ושנה מערכת החינוך נשענת יותר ויותר על תשלומי ההורים כמקור למימון שירותי חינוך הנכללים במסגרת חוק חינוך חובה.

לא מדובר בדבר של מה בכך. הורים לשלושה ילדים, הלומדים בבית ספר יסודי, חטיבת ביניים ותיכון נדרשים לשלם סכום של כ-6500 שקלים בשנה, עוד לפני רכישת ספרי לימוד, תלבושת אחידה, קייטנות ועוד לא מעט הוצאות נוספות הקשורות לחינוך ילדנו. כדאי גם לזכור שמבקר המדינה קבע כי תשלומי ההורים עומדים על סכום של 5 מיליארד שקלים ומהווים יותר מ-10% מתקציב בתי הספר. על הנתון הזה חזרו גם בוועדת החינוך של הכנסת שעל אף הביקורת שנשמעה, אישרה להמשיך ולגבות מההורים כספים בסכום המקסימאלי.

אם המדינה החליטה לוותר על אחריותה כלפי עתיד ילדנו, שתתכבד ותודה שזו החלטתה. אם זו לא החלטת המדינה, הרי שהגיע העת לתקן ולשנות. יש להפריד בין החינוך הציבורי לפרטי ולהגדיר, בדיוק מה כולל סל החינוך הציבורי החינמי שממומן, כזכור, מכספי המסים שלנו

תארו לכם שצה"ל, עם תקציב של מיליארדים, היה דורש מהורי החיילים לרכוש את הנשק האישי ובמקרה של מערכת החינוך להשתתף גם במימון רכישת הצוללת. מדובר בהפרטה זוחלת וסמויה של שירותי החינוך האמורים להינתן על פי חוק, שלא בתמורה לתשלום ובאופן שוויוני. תפיסת העולם של מובילי מהלך סמוי זה פשוטה: למי שיש יש ולמי שאין – אין. בכך מגדילים את חוסר השוויון, בכך מנציחים את  הפערים בין מרכז לפריפריה.

אם המדינה החליטה לוותר על אחריותה כלפי עתיד ילדנו, שתתכבד ותודה שזו החלטתה, ותעשה זאת במילים פשוטות שיתאימו למעשיה בפועל. אם זו לא החלטת המדינה, הרי שהגיע העת לתקן ולשנות. יש להפריד בין החינוך הציבורי לפרטי ולהגדיר, בדיוק מה כולל סל החינוך הציבורי החינמי שממומן, כזכור, מכספי המסים שלנו. סל החינוך הציבורי חייב לכלול את כלל הרכיבים המוכרים לנו היום, שמתכסים בשמות כמו תל"ן, רכישה מרצון ועוד כמה ביטויים מכובסים.

אבל למרות שהחינוך הציבורי חייב להיות שוויוני איכותי, ובעיקר לא להתבסס על תשלומי ההורים, לצערי גם השנה ככל הנראה תדרשו לשלם תשלומי נוספים. לכן, אתם חייבים לפקפק בחוזר התשלומים ולדרוש מבית הספר להוכיח את הקשר ואם יש כזה בין כספי ההורים לבין התוכנית הלימודים המאושרת. במקביל, על ועדי ההורים היישוביים להפסיק ולשמש כחותמת גומי להנהלת בית הספר ולסייע להורים לוודא כין אכן תשלומי ההורים משמשים למטרות המוגדרות בתוכנית הלימודים המאושרת. אם אין התאמה כזו, ההמלצה פשוטה: אבא ואמא לא ישלמו.

אביטל בוחבוט בורשטיין היא יושבת ראש הנהגת הורים בית הספר תיכון אורט מעלות.

 

תגובות

comments

אולי תתעניינו גם ב: