ג.יפית: "אני בכלל נגד פמיניזם. כולנו בני אדם וכולנו שווים"

למה הנשים משכילות יותר אבל משתכרות פחות? פרופ' חגית מסר ירון, אוה מדז׳יבוז׳, רינת נחום וג.יפית ניסו להשיב לדנה ויס על השאלה בפורום הפיס לחינוך ולכלכלה

הנשים מהוות יותר ממחצית מהסטודנטים במוסדות האקדמיים בישראל, אולם רק 15% מהן הן פרופסוריות מן המניין. מחוץ לאקדמיה מהוות הנשים רק 32% מכלל המנהלים ושכרן החודשי נמוך ב-33 אחוז מזה של הגברים. על השאלה מדוע נשים משכילות יותר ומשתכרות פחות,שעלתה לדיון בפורום הפיס לחינוך ולכלכלה בירושלים, ניסו להשיב סגנית יו"ר המל"ג עד לאחרונה, פרופ׳ חגית מסר ירון מאוניברסיטת תל אביב, יו״ר הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו אוה מדז׳יבוז׳, הפרסומאית ואשת העסקים ג.יפית ורינת נחום העוסקת בגיוס והשמת בכירים.

צפו בדיון מתוך פורום הפיס לחינוך ולכלכלה:

"הבעיה באקדמיה היא לא היעדר נשים. נשים הן למעלה מ-50% לתואר ראשון, לתואר שני ולתואר שלישי ועדיין למרות שהן עומדות בתנאי הזה משום מה זה לא מספיק. הבעיה היא ברכיב האופקי", אמרה פרופ' מסר ירון, שהוסיפה בהמשך הדיון: "הרבה פעמים הגברים עושים את הסלקציה ולכן מתחילים לראות פערים כשעולים בדרגות וזו לא רק המוטיבציה האישית".

מדז׳יבוז׳ התייחסה למאמצים הנעשים ליצירת שוויון על מסכים במהדורות האקטואליה והחדשות: "בחדשות לצערי כל הסטראוטיפים והדעות הקדומות קיבלו אישוש בסקר שבו נמצא כי בתחום ביטחון, חוץ וכלכלה יש 8% נשים. צריך יותר נשים כמותית, בואו נתחיל כמותית בכל מיני גדלים וגילאים וברגע שכולם נחשף לכל המודלים ולכל הסוגים תהיה לנו יותר סבלנות ונראה בזה משהו נורמטיבי ולא יוצא דופן".

ג.יפית טענה כי אין פערי שכר בחברות שבראשן היא עומדת, ואמרה: "התהליך הוא תהליך, וחייבים לקחת נשים בכל ארגון. התקציב הוא פר תקציב לתפקיד לא לאישה או לגבר". היא הוסיפה כי "אנחנו בתהליך ואנחנו צריכים להבין את זה וכל זמן ששני הצדדים לא יבינו את זה, יש בעיה. שיווין זה אומר גם לקחת אחריות וגם להתחייב וגם להישאר מאוחר בעבודה. אני בכלל נגד פמיניזם אני חושבת שכולנו בני אדם וכולנו שווים – מי שטוב ומצטיין ומשקיע במצוינות שלו הוא יגיע למצוין ומי שלא – יישאר במה שבחר".

רינת נחום: "בפקולטות לפיזיקה, כימיה, חשמל, הנדסה ואלקטרוניקה אם הנשים תעשנה נכון אין שום סיכוי שהן ייכנסו לפער עם גברים באותו מעמד. לאלו שבחרו להתפתח, נשים מצליחות מאוד עם אזורי השפעה בכלכלה במשק ובתעשייה, אין שום הבדל בשכר, נהפוך הוא, לעיתים הן מרוויחות יותר מהגברים".

פרופ' מסר ירון: "ברגע שיש נושאים הנדסאים שהם יותר קשורים לבני אדם כמו הנדסת סביבה, הנדה ביו טכנולוגית נשים מרגישות יותר נוח בתחומים האלה ואנחנו רואים באופן מובהק שעדיין לחשמל להנדסת מכונות מגיעות מעט נשים אבל לתחומים החדשים מגיעות כבר 50%".

 

תגובות

comments

אולי תתעניינו גם ב: