הבחירה של כחלון: פרס לעשירים או ביטול מס הגולגולת להורים

בפני שר האוצר, משה כחלון, ניצבת ברירה "אכזרית" בחלוקת עודי הגבייה: להיות שר חברתי ולצמצם את הפערים בין התלמידים או להפוך ליקיר עשירי האומה

מתוך ה-flickr של UK in Israel

מתוך ה-flickr של UK in Israel

בסוף השבוע האחרון התבשר עם ישראל על כך שבאוצר המדינה, הצטברו עודפי גבייה, ולכן השר הממונה, השר כחלון, שנבחר לתפקידו, תוך הדגשת האג'נדה החברתית, הודיע שהוא שוקל הפחתת מס ההכנסה או המע"מ באחוז מסוים. הצהרות כאלה ודומות חוזרות על עצמן בכל שנה, כאשר פעם אחר פעם מחליטה ממשלת ישראל להפנות את התקציבים הבלתי מנוצלים או את עודפי הגבייה ליעדים שונים, כמו הפחתה זניחה של המס, או לחילופין הפנייתו לצרכים קואליציוניים ולעיתים אפילו ככספי "בזבוזים" לחברי הכנסת, שהיו נבונים והשתבצו לוועדת הכספים (כפי שכולנו ראינו לפני שבועיים). אבל מה בנוגע לחלופות החברתיות, שעשויות לשנות סדרי עולם ואפילו, השם ישמור, להעלות את התל"ג? אותם אין איש בוחן.

יום לימודים ארוך, יאפשר להורים להעלות את רמת ההכנסה המשפחתית בצורה משמעותית, לחלץ את חלקן ממעגל העוני וליצור עבור האחרות הכנסה פנויה, כלומר, עליה ברמת החיים ובאיכותם

כדי להסביר ולהבין, אציין רק שתי דוגמאות, שעשויות להשפיע על כל בית  בישראל, הרבה יותר מהפחתת מס ההכנסה בחצי אחוז: "מס הגולגולת" ו"יום לימודים ארוך". ראשית, ביטול "מס הגולגולת" שבמכבסת המילים של הממשלה קרויה תשלומי הורים. התשלומים הם עבור מה שמשרד החינוך עצמו, נחשב כחלק מהותי מתכנית הלימודים, כגון סיורים התומכים בתכנית הלימודים בתנ"ך ובגיאוגרפיה של ארץ ישראל ואפילו במורשת. מדובר במס ישיר ורגרסיבי, המושת על כל ילד, בלי קשר לרמת ההכנסה של הוריו, מס שכמה ועדות שמונו על ידי ממשלת ישראל, קבעו שהוא מגדיל את הפער החברתי, ואם שאלתם עצמכם מה עלות ביטול "מס הגולגולת" הזה, הרי מדובר בסך הכול בשני מיליארד שקלים.

אבל קיימת חלופה נוספת, המקרינה ישירות על התוצר הלאומי, והיא יום לימודים ארוך. אימוץ התכנית ליום הלימודים הארוך, יהווה פתרון לכל אותן משפחות שנאלצות להיעזר ב"צהרון" ו/או "משפחתון" בעלות גבוהה או לחילופין להסתפק בחצי יום עבודה. יום לימודים ארוך, יאפשר להורים להעלות את רמת ההכנסה המשפחתית בצורה משמעותית, לחלץ את חלקן ממעגל העוני וליצור עבור האחרות הכנסה פנויה, כלומר, עליה ברמת החיים ובאיכותם, שלא לדבר על השיפור הסוציאלי של כולן. עלות חלופה זו היא בסך הכל 2-1.5 מיליארד שקלים, אבל התמורה למשק כולו ובוודאי למשפחות מהמעמד הבינוני והנמוך, עצומה.

אלא שפעם אחר פעם אנו רואים כיצד פקידי האוצר "משכנעים" את מקבלי ההחלטות ואת ממשלת ישראל, בתיאוריית הזליגה למטה, שבה העשירים ישקיעו והעניים ירוויחו מהשקעתם. אך, ראו את הפלא, בישראל, הפערים החברתיים בתחום ההכנסה, הינם הגדולים ביותר ממדינות ה-OECD ופערים אילו רק הולכים ומתרחבים. אז אולי כדאי, לבחון דרך אחרת, חברתית וצודקת יותר? ואולי השר משה כחלון, שר האוצר החברתי, תחזור לבסיס שזכותו נבחרת ואותו התחייבת לקדם: היה שר חברתי הפועל למען החברה ולא למען עשירי הארץ בלבד.

הכותב הוא מייסד פורום ועדי ההורים היישוביים, המשמש כמנכ"ל העמותה

תגובות

comments

אולי תתעניינו גם ב: