הוועדה לזכויות הילד: יוקם צוות מקצועי לחידוד נהלים וטיפול בילדים עם אלרגיות

במהלך הדיון בוועדה הוצגו נתונים על העדר טיפול הולם לילדים עם אלרגיה, וכי בשנים האחרונות חלה עלייה במספר המאושפזים בעקבות תגובה אלרגית, כאשר יותר ממחצית הילדים שאושפזו היו בני פחות משנתיים

מתןך הflickr של Itai Nathaniel

מתןך הflickr של Itai Nathaniel

הוועדה לזכויות הילד של הכנסת קיימה הבוקר (שני) דיון בנושא אלרגיות לילדים בגילאי 0-3, ומצאה ליקויים בטיפול בילדים עם אלרגיה בגילאי לידה עד שלוש. בעקבות הדברים, עם סיום הדיון הודיעה ח"כ שאשא-ביטון, העומדת בראש הוועדה, כי היא מבקשת לכנס צוות מקצועי שייבחן תכנית לחידוד נהלים ודרכי טיפול, נוכח הליקויים שבאים לידי ביטוי באופן המענה והטיפול במערכת החינוך והבריאות. כמו כן, הודיעה ח"כ שאשא-ביטון כי הוועדה תתכנס פעם נוספת בעוד שלושה חודשים לדיון מעקב בנושא, והוסיפה: "לא קיימת הכשרה במערכת ההוראה במתן טיפול לילדים אלרגיים. כרגע, ההורים לילדים אלרגיים הם אלה שמתדרכים את הגננת בשיטת הטיפול הדרושה וזה לא הפיתרון האולטימטיבי".

מהשנתון הסטטיסטי של המועצה לשלום הילד לשנת 2016 עולה כי במהלך השנים 2012-2015 חלה עלייה במספר הילדים שאושפזו בגין תגובה אלרגית/אניפילקטית. עוד עולה מהנתונים כי בשנת 2015 מחצית ויותר מהילדים שאושפזו בגין תגובה אלרגית היו ילדים עד גיל שנתיים. עיקר הבעיה, כך עלה בדיון, נובעת מהיעדר נוכחות אנשי מקצוע המיומנים לטפל במקרים מן הסוג הזה, כאשר כיום הטיפול באלרגיה ניתן על ידי הגננות וההורים.

טענה נוספת עלתה בדיון על ידי פרופ' אילן דלאל, נציג איגוד הרופאים, שציין כי "הפתרון האופרטיבי ביותר שניתן לעשות הוא להכניס למערכת החינוך נאמני בריאות אשר יוצבו במוסדות החינוך על מנת שאלו יוכלו להעניק שירות רפואי במידת הצורך והזמן". פרופ' דלאל הוסיף כי לא מן הנמנע לבחון הקמת גנים מיוחדים לילדים אלרגיים, בדומה להקמת גנים טבעוניים.

 

 

 

תגובות

comments

אולי תתעניינו גם ב: