הורים יקרים, ניצחתם ניצחון מתועב

כשהמורים מביאים גירים, נייר טואלט ודפי צילום על חשבונם לבית הספר, כשהם מותקפים על ידי תלמידים, כשמעמדם הכלכלי מחפיר ומעמדם החברתי מוחלש – ההורים שותקים, אבל שלוש שעות שביתה? בשבוע שאחרי חנוכה? לא יעלה על הדעת, הרי בייביסיטר עולה יותר

תלוש שכר של מורה מאוקטובר האחרון

415 שקלים. זה הסכום שקיבה מורה באוקטובר האחרון

הורים יקרים, נכון שאתם מחככים ידיים בהנאה? כיף לנצח, לא? וכמה טוב להחזיר את הילדים למסלולם ולבתי הספר "כדי שירכשו ידע", ככתוב בטיעונים לבקשת פורום ועדי ההורים היישוביים להצטרפותו כצד בדיון בבית הדין לעבודה, להוצאת צו מניעה ולסיכול השביתה, כי הרי "לא יעלה על הדעת", כך כתבו עוד, שמיד אחרי חופשת חנוכה ישבתו המורים.

אז ביום שבו הצלחתם, יחד עם משרד החינוך לקצר את השביתה בשעתיים בהוראת בית הדין לעבודה, צר לי לבשר לכם שבטווח המידי זה ניצחון מתועב, ובטווח הארוך – ניצחון פירוס. ואף על פי שפורום ועדי ההורים אמור לייצג גם אותי כאם, למרות שמעולם לא הסכמתי לייצוג כזה, את העמדה שהציגו ראשיו בבית הדין ובתקשורת כבר אינני יכולה לקבל.

ניצחתם, כן. זה ניצחון מתועב מפני שהעדפתם (שוב) שיקולי נוחות על פני גישה ערכית למצבם של המורים בישראל, וכך העדפתם שוב לפגוע בילדים שלכם באצטלה של דאגה לרווחתם. אלפים מבין המורים של ילדיכם עדיין לא קיבלו את מלוא השכר המגיע להם מראשית שנת הלימודים. אלפי מורים לא מבינים מדוע אירע להם כך, ומשרד החינוך עסוק בטיוח הכשל ובהאשמת הזולת ובמלחמה בכל התארגנות של מורים שמאיימת על הסדר הטוב והישן. ובסדר הזה, ילדים הולכים לבית הספר בזמן ומורים נדפקים כל הזמן ומבליגים, כי ככה התרגלנו. אין במשק עוד ציבור של אנשים משכילים, עמלנים ומרובי מטלות שמתוגמלים רע כל כך. אין במדינות המתוקנות שאנחנו רוצים להידמות להן מורים עניים כמו אצלנו. כששעת בייביסיטר מתומחרת בשוק הפרטי ומתוגמלת יותר משעת הוראה בבית ספר, ברור שהסדר הישן והטוב הוא רע לתפארת מבחינה חברתית, אבל נוח, זה מה שטענתם בעצם בבית הדין, ויש להעדיף את הנוח על הערכי. היום, הילדים ילמדו שאתם לא פרייארים של המורים שלהם. במקביל הם ילמדו שהמורים הם הפרייארים והקורבנות של מערכת החינוך. בטווח הארוך, הניצחון שלכם יתנקם בילדים, כי גם אם כעת, בעולמנו המצליחני, אנשים ראויים וערכיים ומשכילים לא מצטרפים לכוחות ההוראה בהמוניהם, בעתיד ילכו וידלדלו המשאבים האינטלקטואליים והאחרים שעדייו נותרו במערכת. כשלהיות מורה פירושו לדון את עצמך ואת משפחתך לעוני, רק מי שבאמת אין לו אפשרות אחרת להתקיים יבחר לחנך את ילדיכם. זה מה שאתם רוצים?

אין במשק עוד ציבור של אנשים משכילים, עמלנים ומרובי מטלות שמתוגמלים רע כל כך. אין במדינות המתוקנות שאנחנו רוצים להידמות להן מורים עניים כמו אצלנו. כששעת בייביסיטר מתומחרת בשוק הפרטי ומתוגמלת יותר משעת הוראה בבית ספר, ברור שהסדר הישן והטוב הוא רע לתפארת

ומה תבחרו אתם, הורים יקרים, נוכח הידרדרותה ההולכת ונמשכת של מערכת החינוך? היום, בחרתם לגבות אותה בסכסוך עם מורים שלא שילמו להם את מלוא שכרם (הזעום, אם שכחתם). אתמול, לא צייצתם כששמעתם כי יותר
מ-10,000 מורים העובדים כתף אל כתף עם חבריהם למקצוע בבתי הספר של ילדיכם, הם עובדי קבלן: כלומר, מורים שלא מגיעים אפילו למשכורת המזעזעת המשולמת על ידי משרד החינוך ובסוף כל שנת לימודים, מפטרים אותם כדי שחלילה לא יקבלו קביעות או שכר בחודשי הקיץ. מחר, מן הסתם, תשתקו כשעל  ראשיהם של המורים תונחת עוד מטלה, עוד הוראה בלתי הגיונית. כשהמורים מביאים גירים, נייר טואלט ודפי צילום על חשבונם לבית הספר, כשהם מותקפים בבית הספר – אתם שותקים, כשמנחיתים עליהם שלל עמותות לחיזוק לימודי היהדות על חשבון לימודי הליבה, כשמעמדם הכלכלי מחפיר ומעמדם החברתי מוחלש עוד ועוד בחסות משרד החינוך, אתם די מרוצים או לפחות לא משמיעים אפילו ציוץ של מחאה, אבל שלוש שעות שביתה? בשבוע שאחרי חנוכה?  לא יעלה על הדעת.

מצטערת, אבל בדעתי עולה תמונה הפוכה לגמרי של ניצחונכם: ארגון הורים שחינוכם של ילדיו, שעתידם כאנשים חושבים, מעניין אותו כקליפת השום. העיקר להגיע בזמן לעבודה ולא לדאוג לביייביסיטר, שזה יקר נורא. כן, גם הטיעון הזה מככב במסמך רשמי שהגיש ארגון ההורים לבית הדין לעבודה. מורים זה זול, כמעט בחינם, אז למה לא לדכא אותם עוד קצת ולנצח, כי הרי ניצחתם.

 

תגובות

comments

אולי תתעניינו גם ב: