הטרדות מיניות באקדמיה: קשה לדווח ואי אפשר לפקח

בדיון שהתקיים בוועדה למעמד האישה בכנסת, הצביעו הממונות על הטרדות מיניות באקדמיה על קשיים בדיווח על התלונות מחשש לחשיפת המתלוננות ועל היכולת לפקח על הליך הטיפול. משתתפים בדיון קראו למל"ג לקחת אחריות על ההליך

מתוך ה-flicker של Pabak Sarkar

מתוך ה-flicker של Pabak Sarkar

הממונות על מניעת הטרדות מיניות במוסדות להשכלה גבוהה מוגבלות הן מבחינת הדיווח והן מבחינת הפיקוח. כל עלה בדיון שהתקיים היום (שני) בוועדה למעמד האישה בכנסת, בנושא הטרדות המיניות באקדמיה.

ד”ר גליה הילדסהימר, ממונה על מניעת ההטרדות במרכז האקדמי פרס, ציינה כי הממונות מתקשות לדווח על תלונות הסטודנטיות מחשש לפגיעה בפרטיות ולעבירה על החוק. "אנחנו בבעיה משפטית", ציינה והוסיפה כי יש למצוא פתרון לכך שהממונות יוכלו להעביר את התלונות מבלי לעבור על החוק.

בעיה נוספת שעלתה אי היכולת של הממונות לפקח על אופן הטיפול בתלונות. הממונה באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, רותי קנטור, הצביעה על כך שהממונות אינן יכולות לעקוב אחר הטיפול בהמלצותיהן בנוגע למקרים של הטרדות מיניות. בנוסף, ציינה קנטור כי "כממונות קיבלנו את התפקיד כדי להגן על סטודנטיות ורובנו עושות את התפקיד כ'על הדרך', סוג של התנדבות במקביל לתפקיד אחר. צריך להכיר במעמד של הממונות אחרת אנו חוטאות לתפקידנו".

הנוכחים בדיון הציעו שהמל"ג (מועצה להשכלה גבוהה) תפקח על אופן הטיפול בתלונות. "נראה כי בשנים האחרונות יותר ויותר סטודנטיות שנפגעו מהטרדות מיניות שונות בתוך הקמפוסים בוחרות להתלונן ולא לשמור את האירוע לעצמן. רק לפני כמה שנים ראינו את המקרה והמחאה של הסטודנטיות באוניברסיטה העברית ששינה את כללי המשחק שם, נושא חשוב בפני עצמו", אמרה ח"כ מירב בן ארי, יו"ר השדולה למען הסטודנטים וההשכלה הגבוהה שלקחה חלק  בדיון. אני חושבת שיש אחריות של המל"ג לא רק לקבל את הדיווח מהמוסדות, אלא גם לקחת חלק פעיל מול המוסדות עצמם ולבצע מעין חקירה פנימית במוסדות בהם כמות התלונות גבוהה. ראשי המוסדות צריכים לתת גיבוי רציני יותר למתלוננות ולפעול בצורה משמעותית יותר נגד מרצים אשר התקבלו נגדם פניות מסטודנטיות".

רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל, הוסיף כי "הדיון כאן הרבה יותר מדי נעים, נכון שהדיווחים משתפרים, אבל המציאות בשטח היא מזעזעת.  סטודנטית שמוטרדת מרגישה שהתרבות סביבה היא לא להתלונן, והסיכוי שהטיפול יהיה ראוי נמוך מאוד. כמות הפניות הקטנה מעידה על תת דיווח ולא מיעוט בהטרדות. אנחנו חייבים לוודא שיהיו תקנונים זהים בין המוסדות, חשיפת פרטי נילונים, ועידוד פניות למוסד. אני קורא מכאן לכל מי שחפץ בשינוי המציאות, להצטרף לפורום ייעודי שאנחנו בהתאחדות נקים לטיפול בנושא מהיסוד, ובאופן שוטף, עד לשינוי התרבות בו סטודנטים וסטודנטיות יישאפו לחשוף מקרים ולא להצניעם, ובעיקר למנוע את המקרה הבא".

בתום הדיון סיכמה יו"ר הוועדה, ח"כ עאידה תומא סלימאן, ואמרה כי יש לגבש קווים מנחים לטיפול בתלונות על הטרדות מיניות, על מנת לעמוד בדרישות החוק. היא הוסיפה כי חלה אחריות על המל"ג לפקח וללוות את תהליכים בשלבי בירור התלונות והטיפול בהם, ולתמוך בממונות במוסדות להשכלה גבוהה.

 

תגובות

comments

אולי תתעניינו גם ב: