הרחוב הארוך בעולם עובר לעידן הדיגיטלי

איך שומרים על רלוונטיות אחרי יותר מארבעה עשורים? מייקל לווין, מנהל מעבדת החדשנות של תוכנית הטלוויזיה Sesame Street, שהתארח בפורום הפיס לחינוך חולון, חשף: כך יראה הדור הבא של ילדי הרחוב שמשפיע על מיליוני ילדים בעולם

 

כיצד שומרים על רלוונטיות אחרי ארבעה עשורים ולצד המהפכה הדיגיטלית ושינוי הרגלי הקריאה והלמידה? מייקל לווין, מנהל מעבדת החדשנות של תוכנית הטלוויזיה האמריקאית הוותיקה Sesame Street, שהתארח בפורום הפיס לחינוך חולון, הסביר כיצד מתואמים תכני התוכנית לארצות השונות שבהן היא משודרת ולעידן החדש.

התוכנית עלתה בארצות הברית כדי להקנות לילדים מיומנות לימודיות והקניית הרגלי קריאה לצד טיפוח סבלנות לאחר, והקניית מיומנויות חברתיות. והפכה עם השנים לתוכנית פופולארית בעולם כולו, בהן בישראל. "היום רחוב סומסום הוא הרחוב הארוך בעולם, שנצפה ב-150 מדינות ומגיע ל-100 מיליון משפחות וילדים. התוכנית מפיקה תכנים מקומיים ב-16 מדינות שונות, בהן גם בישראל, בשפה העברית, עם תוכניות לימודים וחבובות בהתאם", סיפר לווין, הנחשב לאחד ממומחי החינוך המובילים בעולם לגיל הרך.

לווין הוסיף כי יוצרי התוכנית נדרשים להתאמות גם בעקבות שינוי הרגלי הקריאה שהושפע מההתפתחות הדיגיטלית. "כשבוחנים מדיה עבור צעירים, יש לשים לב לשלושה דברים: אנחנו חייבים להתמקד בהקשר, בתוכן, ובצורך של כל ילד. התוכן כולל את הדמויות שעל המסך המעוצבות באופן שיהיה קל לילדים להבינן. האם הן באיכות גבוהה ומחוברות למטרות הלימוד? ההקשר זו הדרך שבה ההורים והמחנכים מתנהלים בעזרת המדיה עם הילדים במשך היום, האם הם עצרו לרגע כדי לשאול שאלות ולהבחין במה שקורה בסביבתם? האם יש אפשרות לנהל שיחה, או שהמדיה מעודדת בידוד?", אמר לווין והוסיף: "הטכנולוגיה יכולה להשיג אותנו, ואולי הגיע הזמן לחשוב מחדש מה המשמעות עבור הילדים בימים אלו כשיש להם שותף לקריאה. יש לכך השפעות גם על מעצבי ספרים דיגיטליים, אנו יודעים ממחקרים רבים שהרגעים החיוניים בלמידה מתרחשים בשלב השאלות והתשובות, בשיחה שמתבצעת בין המבוגרים והילדים בנוגע לתוכן הספר שאותו הם קוראים יחד".

"ההיסטוריה של רחוב סומסום נותנת לנו שיעור יקר וכן תקווה בעידן הסוער של המדיה הדיגיטלית", סיכם לווין, "המטרה שלנו, לבנות עתיד משותף לכל ילד, עדיין אפשרית, אבל אנחנו לא נהיה מסוגלים לעשות זאת לבד. ביחד נצליח לפרוץ את שיטת הלימוד הדיגיטלית, כדי שלכל ילד בעולם תהיה ההזדמנות לממש את הפוטנציאל שלו".

 

תגובות

comments

אולי תתעניינו גם ב: