הצעה: שלילת מימון במוסד שבו אנשי סגל יתמכו בחרם על ישראל

"אם תרצו": מרצים תומכים בחרם וממשיכים ליהנות מתמיכה ותקציב. ור"ה: ניסיון לנפח את העניין רק לצורך יצירת כותרות פופוליסטיות

האוניברסיטה העברית. צילום: דנה פילוסוף

האוניברסיטה העברית. צילום: דנה פילוסוף

"אין מצב שמדינה תומכת ומתקצבת מרצים שקוראים להחרים את מדינת ישראל", כך אמר ח"כ עודד פורר בדיון שיזם בוועדת החינוך של הכנסת בנושא תמיכתם של אנשי סגל אקדמיים בחרם על ישראל. "תנועת החרם היא תנועה אנטישמית ושלא יסתתרו מאחורי חופש הביטוי", המשיך ח"כ פורר והודיע כי בכוונתו להציע תיקון לחקיקה למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם, לפיו ניתן יהיה למנוע מימון ממוסד מתוקצב בגובה שכרו של המרצה הקורא לחרם.

פרופ' צבי ציגלר, ראש הפורום הבין אוניברסיטאי למאבק בחרם האקדמי הסביר כי חרם אקדמי הוא סכנה אסטרטגית והפורום הבין אוניברסיטאי עושה רבות במאבק נגדו. "מספר המרצים שתומכים בחרם האקדמי על מדינת ישראל הוא כל כך קטן ושולי, מזיק אך שולי, אבל לא שווה להתעסק איתם", אמר בדיון, "הנזקים שהם גורמים הם הרבה פחות רציניים מאשר הנזקים שיגרמו לשמה של ישראל כמדינה נאורה ומתקדמת אם נאבק בהם. פעולה נגד אנשים שקוראים לחרם – שכרה יצא בהפסדה".

היועמ"ש של המועצה להשכלה גבוהה, עו"ד נדב שמיר אמר לוועדה כי "קשה להפריז בחומרה של מרצים שקוראים לחרם אקדמי בישראל". לדברי עו"ד שמיר, המל"ג קראה לתת את הדעת לנושא כבר בשנת 2010, ולגבש דרכי פעילות נגד המרצים. ואולם, הוא הוסיף כי חשוב שמערכת ההשכלה הגבוהה לא תהיה תלויה בשלטון, ואמר: "המוסדות להשכלה גבוהה הם אוטונומיים והמל"ג לא מנהלת אותם". נציג ועד ראשי המכללות, ד"ר צחי מילגרום התייחס לדברי עו"ד שמיר ואמר: "נחמד מצד המל"ג שהוא מגלגל את האחריות עלינו. כולנו חושבים שחרם מכל צורה הוא כלי של שנאה ברוטלי שמנוגד לדעתנו לערכי האקדמיה".

מתן פלג, מנכ"ל תנועת "אם תרצו" אמר לוועדה כי "אכן מדובר במיעוט זניח שגדל וגדל, אך הוא חזק וקולני. התופעה חייבת להבלם לשם שמירה על עתיד האקדמיה הישראלית". הוא הוסיף כי "מדהים לגלות שרובם המוחלט של אותם מרצים הם פעילים מרכזיים בארגונים פוליטיים אנטי ציוניים הניזונים מתקציבי עתק של ממשלות זרות, זו תופעה שחייבת להיבלם ובכך נשמור על עתיד האקדמיה הישראלית".

"אתם רוצים להיאבק בחרם? אתם צריכים לשתף פעולה עם האוניברסיטאות והאקדמיה, ולא להיאבק בהם. הדיונים האלו מפריעים לאקדמיה להגן על ישראל"

ח"כ מנואל טרכטנברג, שעמד בראש הות"ת, סיפר על פעילות האקדמיה במאבק הבינלאומי: "המאבק הרבה יותר קשה והאיום הרבה יותר גדול ממה שמשתקף בתקשורת. שנים שאנחנו מתמודדים עם זה ומי הצבא המגויס שנלחם בדבר הזה – אותה אקדמיה שקראתם להם אנטי ציונית. יש אולי 10 מתוך 10,000 שמרתיחים לי הדם, אבל אלפים רבים עושים פה יום יום מלאכת קודש". בסוף דבריו פנה טרכטנברג למארגני הדיון: "אתם רוצים להיאבק בחרם? אתם צריכים לשתף פעולה עם האוניברסיטאות והאקדמיה, ולא להיאבק בהם. הדיונים האלו מפריעים לאקדמיה להגן על ישראל. קלעתם בול לשער האחרון של האקונומיסט שהוא העיתון הכלכלי הנחשב בעולם: 'חופש הדיבור תחת מתקפה' ויש דיון גם על מה שקורה באקדמיה. אני לא רוצה לראות את מדינת ישראל בכתבה הבאה".

ח"כ מוטי יוגב אמר: "אני סבור שגם לישיבה הזאת המל"ג וור"ה הגיעו ללא תשובות. יש צורך ששר החינוך יו"ר המלג, יקיים דיון בתופעה הפסולה הזאת. שיהיה חופש אקדמאי מכבד ולא מסית". פרופ' יוסי יונה הוסיף: "אני מתנגד להחרמות ול-BDS. חוסנה של דמוקרטיה היא ביכולת שלה להכיל דברי ביקורת. הניסיונות שנעים כאן הם להצר את החופש האקדמי.  אם תהיה יוזמה להגביל את החרם האקדמי הנזק יהיה גדול פי עשרת מונים".

ח"כ יוסוף ג'בארין: "יש לנו פה דוגמה של אקדמיה חופשית תחת התקפה. באקדמיה אומרים שיודעים להתמודד עם המצב ולכן אם יש מישהו שעושה פוליטיזציה באקדמיה זה אתם ב'אם תרצו' עם הדוח החובבני שלהם. נמאס כבר עם השיטה הזאת של סתימת פיות והגבלת כל ערך דמוקרטי במדינה. תניחו לנו. לגופו של ה-BDS: זאת מחאה לא אלימה שהצליחה בדרום אפריקה וזה לגיטימי לפעול כך גם כאן".

"אם נושא החרם האקדמי אכן מטריד את מנוחתם של אלו המשתלחים באוניברסיטאות ובמיוחד 'אם תרצו' מומלץ שישקיעו את האנרגיות שלהם בסיוע במאבק בתופעה מסוכנת זו בחו"ל, במקום ליצור כותרות"

בשלב מסוים ד"ר יעל ברדא מרצה מהאוניברסיטה העברית קראה לעבר הח"כים: "אין לאף אחד כאן בעלות על הפטריוטיות ולכן אתם צריכים לשמוע גם אותנו. 'אם תרצו' מסיתים ומסלפים". מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ מירב בן ארי, שניהלה את הדיון הודיעה כי יקבע דיון נוסף בהשתתפות שר החינוך המשמש גם כיו"ר המל"ג.

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר: "ועד ראשי האוניברסיטאות עושה לילות כימים כדי להילחם בחרם האקדמי בכל דרך אפשרית ואף קצר לא מעט הצלחות בזירה זו. הבולטת שבהן, היא ההישג האדיר שנרשם אמש בעצם ביטול הצעת ההחלטה של אגודת האנתרופולוגים האמריקניים להחרים את האוניברסיטאות בישראל. זהו תוצר של מאבק ארוך ועיקש בהובלת ור"ה. לגופו של עניין, בהתייחס לטענות שהועלו בדיון בדבר 'המחרימים מבפנים' באקדמיה, הרי שמדובר בסערה בכוס תה ובניסיון לנפח עניין הנוגע לקבוצה זעירה וחריגה רק לצורך יצירת כותרות פופוליסטיות. באקדמיה יש עשרות אלפי מרצים שתורמים למדינה ולחברה בכל רגע נתון ורק קומץ זעום ושולי מחזיק בדעות שכאלה".

עוד נמסר כי "אם נושא החרם האקדמי אכן מטריד את מנוחתם של אלו המשתלחים באוניברסיטאות ובמיוחד 'אם תרצו' מומלץ שישקיעו את האנרגיות שלהם בסיוע לנו ולממשלה במאבק בתופעה מסוכנת זו בחו"ל, במקום ליצור כותרות שאינן מסייעות בדבר מלבד יחסי ציבור לעצמם".

 

תגובות

comments

אולי תתעניינו גם ב: