למה הילדים שלנו לא מדברים ערבית

בלא מעט בתים של עולים מארצות האסלאם, העדיפו להרחיק את ילדיהם מהשפה הערבית ומהתרבות שהודחקה גם בבית. עכשיו גם הנכדים רחוקים

מתוך הסדרה "אחרי הצלצול"

מתוך הסדרה "אחרי הצלצול"

הבן שלי לא תמיד מבין את אמא שלי, הסבתא שלו. רוב הזמן הוא מבין, אבל כשהיא מתחילה לדבר בערבית, הוא מרים גבה, תוהה בינו לבינו מה היא אמרה ולא תמיד טורח לשאול. אפילו אני לא תמיד מבינה אותה כשהיא מדברת ערבית, למרות שזו השפה השנייה שעליה גדלתי. שפה שכולם הצניעו. זו הייתה שפת הסוד כשהמבוגרים דיברו ביניהם, כשהם לא רצו שאנחנו, הקטנים, נבין וכך שיחות שלמות ניהלו הוריי בערבית ממש לידי, במילים שהיו כל כך רחוקות ממני.

היום אין הרבה עם מי לדבר בערבית, רק במפגשים של ותיקי המשפחה אפשר לשמוע את הערבית מתנגנת וכשהם צוחקים אנחנו לא תמיד מבינים מדוע וכשהם מתרגזים ואנחנו לא יודעים ממה, אבל הם מדברים אותה בהתלהבות והמון רגש. אחרי הכל, זו שפת אמם. אמא שלי מספרת שכשהיא עלתה לכיתה א', היא לא ידעה לדבר כלל עברית, השפה שדוברה בבית שלה הייתה ערבית. כך היא הגיעה לבית ספר יסודי בבאר שבע ביום הראשון של הלימודים. הילדים שרו בעברית ואמא שלי שתקה. פעם אחת, בזמן שהילדים פצחו בשיר, אמא שלי רצתה להצטרף אליהם, ואז פתחה את פיה ושרה: "יטקסי אלר'ארם ימהראב לבעיד" (ובתרגום מערבית: "המונית המופלאה שבורחת רחוק"). זה היה שיר של פאריד אל אטראש, ששמעה בבית. הילדים שתקו באחת והביטו בה בהשתאות. הזיכרון הזה שנצרב במוחה ובלבה לא מפסיק לחזור אליה. אז אמא למדה לדבר עברית (וטוב שכך) ואותי, את הבת שלה, היא לא לימדה ערבית.

השפה הערבית היא שפה מדוברת בהרבה בתים יהודיים בארץ. זו שפה שהביאו העולים מצפון אפריקה אל ארץ ישראל. כך גם בבית הוריי, בבית שבו אבי עלה מטריפולי בגיל שנה ואמי שנולדה בארץ מיד כשההורים שלה עלו מתוניס, מבלי שידעו את השפה העברית. למרות שדוברה בלא מעט בתים, הערבית, שלא כמו היידיש, מעולם לא תפסה מקום של כבוד. להפך, את השפה הזו רצו ואפילו הצליחו, להשתיק. וכך קם דור שני ושלישי של אלפי אזרחים שלא תמיד מבינים את ההורים ואת הסבים והסבתות שלהם. וכך הולכת לאיבוד תרבות שלמה, התרבות של ההורים שלנו, שהשפה היא חלק בלתי נפרד ממנה וזו לפחות סיבה אחת טובה שנתחיל ללמוד ערבית.

חני בריגע היא יו"ר ועד ההורים בירוחם, המשמשת קמפיינרית ורכזת קואליציות בארגון "אנו"

 

תגובות

comments

אולי תתעניינו גם ב: