שבת שלום: הטקס הצנוע שהפך להפקה של ההורים

הפוסט המדובר "אמא, העוגה שלך לא הייתה טובה. כל הילדים זרקו אותה לפח", חשף לא מעט תסכול וביקורת מצד הורים ואנשי חינוך סביב ההפקות שהשתלטו גם על טקס קבלת השבת

ההפקה של שרון ברק רוסנק לאבא של שבת: עוגות אישיות של "קן לציפור"

ההפקה של שרון ברק רוסנק לאבא של שבת: עוגות אישיות של "קן לציפור"

הפוסט של יעל שליש-פרץ, שזכה ליותר מ-16,000 שיתופים ולכתבות ופרסום בתקשורת, ממשיך לגרום ללא מעט הורים לצאת בביקורת נגד התחרות בגני הילדים סביב טקסי האמא ואבא של שבת.

בסוף השבוע האחרון כתבה שליש-פרץ, תחת הכותרת "אמא, העוגה שלך לא הייתה טובה. כל הילדים זרקו אותה לפח", כיצד התאכזבה בתה מעוגת השוקולד הצנועה שהביאה לילדי הגן כאמא של שבת, לעומת המתנות הממותגות שחילק האבא של שבת שעמד לצידה. "הבת שלי יושבת בצד אחד שלו עם עוגת שוקולד וסוכריות בידיה. העיניים שלה לא על העוגה שלה, אלא על סלסלת הענק של המתנות הממותגות שאיתה הגיע אבא של שבת. הר של מתנות לכל הילדים מלוות בכיתובים הנושאים את שמו של אבא של שבת. וכל זה באמצע הטקס, על הטקס, במקום הטקס", כתבה שליש-פרץ שהזכירה כי במשך שלושה וחצי חודשים המתינה בתה לטקס. "תחשבו כחברה מה זה עושה לנו. תחרות, תחושת גדלות, השפלה, תבוסה, האדרה של כלום. הילדים מפתחים סף ריגוש שיוצא מכלל שליטה, ואנחנו מתפלאים שהם חצופים, לא מכבדים, מרגישים שמגיע להם הכל", הוסיפה האם ולא הבינה עד כמה נגעה בנקודה ריגשה עבור לא מעט הורים.

"הורים מחפשים כתבות שיסבירו להם איך לטפל בילדים, ופתרונות קסם ושכחו שזה אינסטינקט, לחיות בשלום עם הילדים, אפילו שזה לא מושלם. מאוד כואב לי שהורים איבדו אמון באינטואיציה שלהם"

בגני הילדים מציינים בימי שישי את קבלת השבת, באמצעות אמא ואבא של שבת, הנבחרים מתוך ילדי הגן ומתחלפים מדי שבוע. בטקס הקטן, שאמור גם להיות צנוע, הילדים הנבחרים עומדים במרכז תשומת הלב. תשומת הלב מופנית גם להורים, שכבר מזמן אינם מסתפקים בחלות קטנות או עוגה סמלית, אלא פותחים בהפקות שמכניסות גם לטקס הקטן את מוטיב התחרותיות. זו הייתה הסיבה, כך מסבירה שליש-פרץ, שהחליטה לכתוב את הפוסט הארוך והנוקב.  "הורים מחפשים כתבות שיסבירו להם איך לטפל בילדים, ופתרונות קסם ושכחו שזה אינסטינקט, לחיות בשלום עם הילדים, אפילו שזה לא מושלם. מאוד כואב לי שהורים איבדו אמון באינטואיציה שלהם", היא אומרת, "אני כתבתי על נושא הרעפת המתנות אבל זה רק סימפטום. הבעיה עצמה היא איבוד האינסטינקט ההורי, לחיות את החיים בלי לייפות דברים. ההנחה הרווחת שמתנות הם סוג של פיצוי. יש הורים שבאמת עושים את זה לשמח את הילדים שלהם, יש הורים שרוצים ליישר קו עם הורים אחרים. יש המון סיבות שזה קורה,  אבל הם פשוט לא קשובים לאש הפנימית שמנווטת אותם מה לעשות. זאת לא מערכת החינוך, אלא ההורים. בלי כתבות באינטרנט או תכניות טלוויזיה. אנחנו יודעים איך לעשות את זה".

שליש-פרץ הופתעה מכמות ומעוצמת התגובות שקיבלה. "התגובות היו גם מאימהות וגם מצעירים שאין להם עדיין ילדים. הם היו גם שותפים לתסכול של איזה דור אנחנו מגדלים, זה לא היה קול נואש אלא הרבה קולות של תקווה, קולות שאמרו 'איזה כיף שהתעוררנו ואפשר לעשות משהו'. הורים כתבו שהם ביטלו תכניות שתכננו מבעוד מועד לימי הולדת, גננות אמרו שהם משכתבות את נהלים מחדש".

מתוך ה-flicker של Kara

מתוך ה-flicker של Kara

"טקס קבלת השבת בגנים צריך להישאר כמו שהיו חוגגים אותו בפעם", אומרת מירב סתיו-ארביב, אמא לילד בן שנתיים שאמנם מבינה את שליש-פרץ, אבל לא מבינה מדוע ישנה ביקורת כל כך רחבה על הורים "שמשקיעים יותר", לדבריה. סתיו-ארביב העלתה באחרונה פוסט עם מתנות ממותגות שהכינה ליום ההולדת של בנה בגן. בין התגובות שקיבלה היו לא מעט כאלו שזעמו ומתחו עליה ביקורת. "בעיניי עשיתי משהו חינוכי, עם מסר וערך מוסף, אבל יש עליהום על אימהות משקיעות. מצד שני, אני רואה פוסטים של אימהות משקיעות לאבא או אמא של שבת ברמה מטורפת. זה מיותר ולא צריך לעשות מזה קרנבל".

גם ענבל עטואר-כהן, אמא לשלושה, מסתייגת מהקרנבל סביב הפקות ההורים בגני הילדים: "לדעתי זה תלוי מאיפה אתה בא. לאו דווקא מהמצב הסוציואקונומי, אלא מה שהסביבה מנסה לשדר. לא ברור לי למה צריך למתג ילדים. האם הם מוצר מסחרי? למה הורים מרגישים שהם צריכים להדביק את הפרצוף של הילד שלהם למתנות? זה מרגיש כאילו מתייחסים ילד כאל חפץ".

"לפני שנה הבן הגדול שלי היה אבא של שבת, שלחתי איתו קאפקייקס לגן. בערב ראיתי בתמונות שהילדה שלצדו מחלקת יחד איתו את העוגיות ונצבט לי הלב"

ומה חושבות על כך נשות החינוך בגני הילדים? גם הן מציעות לאמץ קצת יותר צניעות. "אצלנו בגן יש נהלים ברורים ואני גם מבהירה אותם באסיפת הורים בתחילת השנה: לא נהוג להביא לגן שלנו מתנות ממותגות, ובאופן כללי אני לא בעד זה", אומרת רוית אברהמוב, גננת בגן טרום-טרום חובה. "אני חושבת שכדאי להשאיר את הטקס של קבלת שבת בצורה צנועה וקטנה. אנחנו גם הפסקנו לקרוא לילדים אמא ואבא של שבת אלא מקבלי השבת, על מנת שנוכל למנות שתי בנות או שני בנים יחדיו. במקרים בהם הורים מביאים עוגה יותר גדולה או מרהיבה, אני מקפידה לטעום מהעוגה הצנועה יותר, ואומרת לילדים שזאת עוגה מאוד טעימה והסוכריות וריח השוקולד מעולים ושכדאי להם לטעום. זה עושה את העבודה ואף ילד לא מרגיש מקופח. אני מעדיפה להבליט את החוזקות של הילדים שלנו, אם ילד אוסף את הצעצועים, חבר טוב, או יודע לחלוק אני אומרת בקול רם לכל הילדים, שיראו איזה תכונות חיוביות יש לחבר שלהם, אני פחות מתייחסת לחיצוניות כמו בגדים חגיגיים או נעלים חדשות שמוחלפות בכל יום".

שרון ברק רוסנק, אמא לילד בן שנתיים שהיה לאחרונה אבא של שבת בגן, והכינה עבור הטקס עוגות שכל אחת מהן בצורת קן עם ביצים, בהשראת שירו של חיים נחמן ביאליק "קן לציפור", הנלמד בגן.  "מבחינתי זה שווה את המאמץ כי אני אוהבת את זה, והילד שלי ושאר ילדי הגן היו מבסוטים ומאושרים. יש לי ילד גדול יותר שהולך לגן עירייה ושם יש הנחייה ברורה שלטקסים לא מביאים כלום ואני מכבדת. בגן של הקטן אני יכולה ורוצה, ויתרה מכך, הגננת ביקשה והסכמתי לא לפני שביררתי מי האמא של שבת שלצידו, כדי שלא ייווצר מצב לא נעים. לפני שנה הבן הגדול שלי היה אבא של שבת, שלחתי איתו קאפקייקס לגן. בערב ראיתי בתמונות שהילדה שלצדו מחלקת יחד איתו את העוגיות ונצבט לי הלב. מאז אני תמיד מוודאת נמצא איתו בטקס".

 

 

 

 

 

תגובות

comments

אולי תתעניינו גם ב: