מי יציל את חוות הסוסים שהצילה נערים בסיכון?

אורי לוי הצליח להגשים חלום ולהקים חווה טיפולית לבני נוער שהורשעו בעבירות רכוש אלימות קשות. אלא שההוצאות היו כבדות מדי. עכשיו הוא מנסה לגייס סכום צנוע כדי שיוכל להמשיך

חווה לשיקום. צילום: אורי לוי

צילום: אורי לוי

במשך שנים שאף אורי לוי לעבוד עם נוער בסיכון וללוות צעירים בדרכם המאוד מורכבת ולא פשוטה. לפני כשנתיים וחצי, לאחר גירושיו הוא עזב את הבית והחליט להגשים את החלום. הוא שכר חווה, המשתרעת על שטח של שבעה דונם, שכללה מתקן לשיקום סוסים. בחווה שרכש היו גם סוסים שהוחרמו על ידי הרשויות. הם היו פצועים, סבלו מתת תזונה וחולשה ולא ניתן היה לרכוב עליהם. אז החל לוי לפתח שיטה שבאמצעותה הנערים בסיכון יטפלו וישקמו את הסוסים, ובמהלך התהליך יעברו שיקום בעצמם.

"הנערים דיברו על הסוסים, אבל בעצם על עצמם. נער אחדד סיפר שהסוס שלו קצת פוחד, כי הוא עבר התעללות ואין לו אמון בבני אדם. נער אחר תיאר את הסוס שלו כלא צפוי ועצבניי משום שעבר טראומה"

לצורך יישום שיטת הטיפול, פנה לוי לתומר בוהדנא, מי שהקים את מרכז דארנא – פנימייה שמהווה חלופת מאסר לנערים ברי שיקום. בוהדנא העביר לחווה של לוי חמישה נערים, למפגשים של פעם בשבוע למשך שלושה חודשים. התוצאות הפתיעו את כולם. עם הגעתם לחווה, כל אחד מחמשת הנערים, עם רקע בעבירות רכוש, גניבה ואלימות שהפנה כלפי משפחו, בחר לעצמו סוס והעניק לו שם. הנערים החלו לטפל בסוסים: האכילו אותם, ניקו סביבם, סירקו אותם, שוחחו איתם ויצאו איתם לטיולים. השינוי שחל במצבם של הסוסים היה מידי. הם התחזקו. הטיפול, תשומת הלב והאהבה – השפיעו על מצבם של הסוסים באופן משמעותי.

ומה בנוגע לנערים? לוי מספר: "הדברים שהנערים אמרו בשיחות הסיכום השאירו את כולנו פעורי פה. צריך לזכור שמדובר על נערים שמגיעים מרקע מאוד קשה של עבירות כאלה ואחרות. הנערים דיברו על הסוסים, אבל בעצם על עצמם. נער אחד סיפר שהסוס שלו קצת פוחד, כי הוא עבר התעללות ואין לו אמון בבני אדם. נער אחר תיאר את הסוס שלו כלא צפוי ועצבני משום שעבר טראומה. גילנו שהנערים הזדהו עם הסוסים, עם מצבם".

מאז הגיעו נערים נוספים שהצליחו להשתקם בעזרת הפעילות בחווה, שאותה עושה לוי בהתנדבות. אלא שבהיעדר הכנסה לאחר שנה וחצי נאלץ לעזוב את החווה ועבר לחווה בשדה ורבורג. ואולם, גם שם הוא אינו מצליח לעמוד בהוצאות. כעת הוא מנסה לגייס סכום מינימלי של 10,000 שקלים על מנת שיוכל להמשיך בפעילות, ומקווה שיוכל להרחיבה בין כל בני הנוער ולא רק לבני נוער בסיכון.

ללוי, במקצועו ולמחייתו מפיק ביתנים בתערוכות ומטפל בשיטת תטא- הילינג (שיטת טיפול שפונה לתת מודע), חולם לחזור ולטפל בבני נוער. חלום שאותו רק התחיל להגשים לפני שהופסקה הפעילות בחווה. בינתיים, הוא מוצא נחמה בסיוע שהוא מעניק לבני נוער כמתנדב במשטרה. "ראיתי שאת הנוער הבעייתי פשוט לא רואים", הוא מספר, "התנדבתי בתחנת המשטרה של כפר סבא, הוד השרון ורעננה. מדובר על אזורים עם ילדים שמגיעים ממשפחות נורמטיביות, בני טובים, לא בדיוק משפחות מצוקה, אבל גם הם נוער בסיכון. אחד הילדים שהגיע אליי לחווה לשיקום שרף בעבר אוטובוס. זה התחיל לאחר שהוא גנב אופנוע, אבל לא התייחסו אליו, אז הוא גנב רכב ועדיין לא התייחסו אליו. בסופו של דבר הוא הצליח לגנוב אוטובוס ושרף אותו. הילד הזה רצה להגיד: 'תראו אותי, תתייחסו אליי', אז הוא התחיל בקטן עד שלא הייתה אפשרות אלא לראות אותו. למדתי שזה לא משנה אם הילד מגיע משכונת עוני או שכונת פאר, אם לא רואים אותו, את הצרכים שלו, אם לא נותנים לו תשומת לב – הוא בסיכון".

"יש לי תשוקה לעבודה עם בני נוער, בעיקר לראות את השינוי", הוא מוסיף, "אני רוצה להעניק להם הזדמנות שנייה, שמישהו יראה אותם. אני אוהב את תחום החינוך, ורוצה לתת כלים שיעזרו לילדים בחיים. בפעם הבאה שאותו הילד ידע לתעל את הרצון לתשומת לב ולא יצטרך לגנוב משאית לשם כך".

תגובות

comments

אולי תתעניינו גם ב: