בג"ץ אישר את ועדת האזרחות; יפורסם נוהל חדש לוועדות

המושגון באזרחות יוחזר לדיון בוועדה ומעתה המינויים והפעילויות של ועדות המקצוע יהיו פומביים. ד"ר ריקי טסלר, מ"הקואליציה לדמוקרטיה בחינוך": "זה הישג כפול"

ספר האזרחות השנוי במחלוקת

ספר האזרחות השנוי במחלוקת

העתירת בג"ץ בנושא ועדות המקצוע: המושגון באזרחות יחזור לדיון בוועדת המקצוע ומשרד החינוך הודיע כי יפרסם נוהל חדש ופומבי למינוי ופעילות הוועדה. זאת, בעקבות הדיון בבג"ץ שהתקיים היום (רביעי), בעתירה שהגישו אלכס רוזנשטוק ו"חינוך ישראלי" בנוגע לנוהל המינויים לוועדת המקצוע באזרחות.

רוזנשטוק, מורה לאזרחות ולהיסטוריה, הגיש את העתירה יחד עם תנועת "חינוך ישראלי", באמצעות עו"ד עדי ניר בנימיני מהקליניקה לזכויות אדם באוניברסיטת תל אביב. העתירה הוגשה לפני כחצי שנה, בטענה שהליך מינוי ועדות המקצוע, בפרט באזרחות, אינו שוויוני. זאת, לטענתו, בעקבות ההליך שעבר כאשר ביקש להגיש את מועמדותו כחבר בוועדת מקצוע האזרחות. בוועדות המקצוע חברים נציגי משרד החינוך, מורים ואנשי אקדמיה, שאחראים על תכניות הלימוד במקצוע הספציפי שבו עוסקת הוועדה. במקרה של ועדת המקצוע אזרחות, חבריה אמורים לדון מחדש במושגון – הנדון אף הוא בבג"ץ בעקבות עתירה שהוגשה נגד השימוש בו.

בדיון שנערך היום בנושא ועדת המקצוע, הודיע משרד החינוך כי יפרסם את נהלי מינוי הוועדות, ולקראת מינוי ועדה חדשה תפורסם הודעה לציבור שתאפשר לציבור המורים והאקדמאים להגיש את מועמדותם. יצוין, כי עד היום לא פורסמו נהלים אלו. העותרים הביעו שביעות רצון מתוצאותיה של העתירה ומסרו כי "בכך הושגו רוב מטרות העתירה, תוך הגדלת שוויון ההזדמנויות, השקיפות והפומביות  של הליך מינוי ועדות המקצוע השונות במשרד החינוך".

אורית שטרית מנכ״לית חינוך ישראלי, מסרה בתגובה כי "השופטים הסכימו שיש להרחיב את השורות ודאגו לאפשר זאת למורים. כעת על המורים לקחת את ההזדמנות הזו ולהגיש מועמדויות לוועדות המקצוע ולהשפיע״.

המורה לאזרחות, אלכס רוזנשטוק מסר: ״אני שמח על כך שהליכי המינוי לוועדות המקצוע במשרד החינוך יהפכו לפומביים ושוויוניים. במהלך הדיון נשאלתי האם אני מתנגד לתחילת פעילות הוועדה השבתי בשלילה, מאחר שטובת התלמידים עמדה לנגד עיניי".

ד"ר ריקי טסלר, מ"הקואליציה לדמוקרטיה בחינוך", מסרה: "זה הישג כפול. בעתירה זאת, משרד חינוך נעתר לבקשתנו לפתוח בשקיפות את תהליך המינויים לוועדת המקצוע באזרחות ובכלל הועדות. בנוסף, בהתייחס לעתירה קודמת, בנושא המושגון לבגרות באזרחות, המשרד הסכים להחזיר את המושגון לדיון בוועדת המקצוע החדשה".

במשרד החינוך ציינו כי בג"צ אישר את הרכב ועדת המקצוע באזרחות, לאחר שמצא כי הרכב החברים שבה מאוזן כראוי, והוסיפו כי הוועדה יוצאת לדרך וכי היא תתכנס בהקדם האפשרי כדי לקדם את הוראת המקצוע ואת הנושאים השונים העומדים בפניה.

 

תגובות

comments

אולי תתעניינו גם ב: