מה חושב סמנכ"ל משרד החינוך על שכר המורים?

בכינוס השדולה להנהגות בית ספריות, נשמעו עדויות על השכר הנמוך, פגיעה במעמד ואפילו על התמוטטות עצבים של מחנך שלא קיבל שכר במשך חודשים. אלא שנציג משרד החינוך פחות השתכנע מהטיעונים

ח"כ מאיר כהן ורן ארז בכינוס השדולה להנהגות בית ספריות

ח"כ מאיר כהן ורן ארז בכינוס השדולה להנהגות בית ספריות

"אני לא מקבל שכר ארבעה חודשים, עברתי התמוטטות עצבים לפני חודש ואושפזתי", כך סיפר מחנך מראשון לציון בכינוס השדולה להנהגות בית ספריות של ח"כ מאיר כהן, שדנה היום (שלישי) במעמד ושכר המורה. בדיון נשמעו עדויות של מורים מתוסכלים וזועמים על השכר הנמוך. בכל זאת, נציג משרד החינוך לא השתכנע ואמר: "שכר המורים גבוה יחסית למשרות אחרות עם אותה השכלה". ואולם, אפשר להתנחם בבשורה שיצאה מהדיון: אפשרות לקיום מאבק משותף על שכר המורים, בין ארגוני המורים, ההורים ומועצת התלמידים.

את הדיון ח"כ כהן, ראש השדולה להנהגות בית ספריות, ששימש בעבר כמנהל תיכון בדימונה, פתח את הכינוס בהצגת נתונים, לפיהם שכר המורים בישראל, הוא מהנמוכים ביחס למדינות ה-OECD. לאחר מכן החל דיון סוער, שבמהלכו אמר בין היתר, יו"ר ארגון המורים רן ארז, שלקח חלק בכינוס: "מעמד המורה נמוך ואנחנו נאבקים על כך כל העת. ערכתי סקר בקרב 4,500 מורים ורק 16 אחוזים מהם ימליצו לילדיהם להגיע להוראה".

איל נמר, מורה מתיכון אורט תל אביב, המרכז את מגמת הסייבר, שעשה הסבה להוראה מתחום ההיי טק, סיפר: "בשנה הראשונה השכר שלי היה 5,000 שקלים בלבד. אנחנו עוברים גיהינום ושותקים מרוב פחד שמה יפגעו בנו אנשי המשרד. יש לי כאן תלושי חג עם מינוס, כאילו אני חייב למערכת. דף הפייסבוק שלי כולל עשרת אלפים מורים אבל רובם מפחדים לדבר, יש כאן שלטון הפחדה של משרד החינוך. יש 114 אחוזים הפרש בשכר בין מורה מתחיל למורה ותיק וזה אומר שעד גיל 55, אצטרך להילחם על לחם וקוטג'".

המחנך מראשון לציון סיפר לנוכחים בדיון: "אני מקבל ארבעה חודשים שכר של 3,000 שקלים בחודש וגם עכשיו אחרי 47 מיילים למשרד, הבעיה לא טופלה. שר החינוך משקר לנו והעניין לא תוקן משנה שעברה. אני נאלץ לשלוח את חשבוניות הנסיעות שלי בדואר ישראל, כך שאני לא בטוח שאקבל את הכסף. אני מקבל סכום של 189 שקלים עבור כרטיס 'חופשי חודשי' ונאלץ לקחת ארבעה אוטובוסים בכדי להגיע לבית הספר. לצערי, הרווחתי טוב יותר כנער במקדונלנד'ס עם 3600 שקלים לחודש".

סגן יו"ר הסתדרות המורים, שלמה ישי, הוסיף: "'עוז לתמורה' ו'אופק חדש' נתנו פתח מעולה לשדרוג השכר, אך מעמד המורה בשפל. תלמידי שמעירים לו על פלאפון, מיד מצלם את המורה ומעביר הלאה עד שהמורה ננזף".

אלא שהדברים לא שכנעו את סמנכ"ל ומנהל מינהל עובדי הוראה במשרד החינוך, איל רם, שטען בדיון: "יש נהירה לאוניברסיטאות ללמוד את תחום ההוראה. אנחנו רוצים ששכר המורים יעלה ומכוונים לשם, אולם המספרים מוכיחים כי שכר המורים גבוה יחסית לבעלי אותה השכלה במקצועות אחרים. אנחנו בהחלט לא משתיקים מורים".

יו"ר פורום ועדי ההורים היישוביים, פז כהן, קרא לשיתוף פעולה בין ההורים למורים ולגננות. גם יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית, חנן יזדי, הודיע על תמיכה במאבק המורים: "מועצת התלמידים תהיה בכל מאבק שמנהלים המורים. רק בשיח משותף שלנו , נוכל לקדם מאבק". ח"כ כהן סיכם: "רק שיתוף פעולה בין ההורים, למורים ולתלמידים, יכול להוביל לפתרון. אי אפשר להתעלם מהמצוקה הזו שלצערי חוויתי אותה כבר לפני יותר מ-40 שנה, כשהתחלתי להיות מורה".

 

תגובות

comments

אולי תתעניינו גם ב: