71% מהתלמידים גלשו באתרים פורנוגרפיים

בעקבות שיחות עם תלמידים בבתי ספר יסודיים שדיווחו על כך שהם נחשפים לפורנוגרפיה, יזם שר החינוך דיון מיוחד בנושא מוגנות ברשת. "זהו יעד לאומי שהגיע העת לקחת עליו אחריות. בכוונתנו להוביל צעדים משמעותיים ותכנית רחבה", הודיע בנט

מתוך ה-flicker של Sean MacEntee

מתוך ה-flicker של Sean MacEntee

 

 

"יותר מ-80% מהתלמידים ו-60% מהתלמידות נחשפים לתמונות עירום. החשיפה לתכנים פוגעניים היא מגיל מאוד צעיר, הבעיה היא גדולה והתחושה היא ששר החינוך נפתלי בנט מתכוון לעשות סדר ולהוביל מהלך מכונן, שיגרום לשינוי תודעתי בנושא", כך אומר אריאל הר טוב, נציג חברת נטספארק – מתמחה בסינון תכנים  ברשת ובסלולר, שהשתתף בדיון שיזם השר בנט בנושא מוגנות ברשת. בתום הדיון הוחלט כי משרד החינוך

היום (שני) התקיים "שולחן עגול" בנושא מוגנות ברשת, בהשתתפות שורה של מומחים וגרמים רלוונטיים בתחום. בדיון התברר כי כ-30% מכלל ילדי כיתה א׳ משתמשים בסמארטפון ללא פיקוח. עוד עלה בדיון כי על פי נתונים של עמותת מחשבה טובה 28% מהתלמידים מכירים מישהו שחווה שיימינג ברשת, 71% דיווחו כי גלשו באתרים פורנוגרפיים לפני גיל 13 ו-75% מבני הנוער נחשפו לסרטי סנאף.

הר טוב הוסיף כי ״היום כבר כולם יודעים שסינון תכנים פוגעניים ברשת משול לחגורת בטיחות בנסיעה. הילדים שלנו חשופים לתכנים אינסופיים: פורנוגרפיה, אלימות, דימוי גוף בעייתי, הסתה ובריונות. זוהי מחויבותנו האישית כהורים וכמחנכים לשלוט בתכנים אליהם נחשפים ילדינו בגיל כה צעיר״.

המשתתפים בדיון הצביעו על ניכור, בדידות ריקנות ואף התמכרות. השר בנט ציטט בחשבון הטוויטר שלו את רן בראון, מנהל מכון מתבגרים, שאמר בדיון כי "חשיפת יתר למסכים מובילה לתופעה של בדידות, ריקנות, שימוש בסמים ודיכאון. האושר לא מגיע דרך הסנפצ'אט או האינסטגרם".

בנט החליט לגבש מהלך למוגנות ברשת, לאחר שבמסגרת ביקורי הפתע שהוא מקיים בבתי הספר ומשיחות עם תלמידים, עלה כי כבר בכיתות הנמוכות בבתי הספר היסודיים, תלמידים נחשפים לפורנוגרפיה ולתכנים מיניים בלתי מבוקרים.

"הדיון שכינסנו הבוקר הוא על לא פחות מסכנת חיים ומניעת פגיעות נפשיות ומיניות קשות. יש מבוכה קשה בקרב הורים ומורים. דור ההורים והמורים חונך על 'לא מדברים על זה', והילדים היום מוצפים בזה וזהו בדיוק האתגר החינוכי שלנו", אמר בנט, "עצימת עיניים איננה אופציה ולא תכנית עבודה. זהו יעד לאומי שהגיע העת לקחת עליו אחריות. בכוונתנו להוביל במשרד החינוך צעדים משמעותיים ותכנית רחבה על מנת לתת מענה ראוי. אני קורא מכאן לכל הוריי ישראל – אל תמתינו ואל תדחיקו, התעניינו ובדקו את התכנים אליהם נחשפים ילדיכם. וכן, כבר מגיל גן. מרגע שילד נוגע במסך צריך לחנך אותו גם לסכנות שבו".

 

תגובות

comments

אולי תתעניינו גם ב: